Прибирання методом очісування: від найдавнішої жатки до першого комбайна

Прибирання методом очісування: від найдавнішої жатки до першого комбайна

Період збирання хліба недарма називали "страдой". З давніх-давен для цього використовувався серп і прибирання перетворювалася в пекельна праця, нерідко відносить життя селян, адже жнива повинна була пройти в найкоротші терміни. Тому зовсім не дивно створення жатки для полегшення жнив. Який же шлях пройшла вона крізь століття? Як і з багатьма сільськогосподарськими винаходами, це історія відкриттів і забуття. Давайте разом заглянемо в минуле.
Вона годувала Рим

Перші згадки про очісуюча жниварка ми зустрічаємо в працях давньоримського письменника Плінія, в його "Природній історії" - енциклопедії природних і штучних предметів і явищ, написаної для імператора Тіта в кінці I століття нашої ери. Він описує зернозбиральну машину, яку він називає «валлус», в такий спосіб: «За великим володінь римської провінції Галлія великі рами з зубами по краю і на двох колесах штовхає через зернові хліба осів, підганяли ззаду; вирвані колосся падають в раму ».

Більш докладний опис було дано великим римським землевласником Палладієм в його творі "Про землеробство" в 355 р нашої ери: «На полях Галлії особливим способом знімається хліб дуже скоро; там без женців дією одного бика знімають хліб з великого поля в один день. Для цього вживається проста машина. Вона являє двоколісний візок; на осі її поставлений квадратний ящик, боки якого йдуть донизу вже; край передньої частини ящика зроблений нижче інших країв, і на ньому посаджені дрібні зуби, спрямовані кінцями вперед, кілька догори, відповідно висоті хлібних колосків. Ззаду ящика прикріплені голоблі, в які впрягається бик головою до скриньки; бик йде і рухає машину. Коли вона увійде в стоїть хліб, колосся підхоплюються зубами, грузнуть між ними і відриваються від стебел в ящик, а обесколошенная солома залишається позаду; погоничі направляють зуби вище або нижче, залежно від того, як знаходяться колосся; і таким чином в кілька оборотів хліб з поля буває знятий цією машиною. Вона дуже хороша на рівних, гладких полях, а також, коли не мають потреби в обмолоченої соломі для скотарського корма ».

Галльську жаткою управляли двоє людей. Один, відповідно, направляв зуби і тварин, а другий ішов поруч спиною вперед і спеціальним Т-подібним знаряддям збивав колосся з зубів в короб. В даному випадку гребінь жатки був пасивною частиною пристрою для відділення класів, а Т-образне знаряддя активною. Процес збирання прекрасно видно на барельєфах того часу, знайдених на території сучасної Бельгії. Можна сказати, що саме галльська жатка балу прародителькою сучасної очісуючого жатки.
Історики висувають кілька припущень щодо того, що вплинуло на виникнення жатки саме в Галлії. З одного боку передбачається, що вона з'явилася на цій землі серед розрізнених племен значно раніше перших свідчень в зв'язку з необхідністю чоловіків ходити в набіги. Створена жатка дозволяла проводити прибирання навіть підліткам, звільнивши воїнів від цього обов'язку. Прихильники іншої думки схильні вважати, що жатка була створена в період розквіту Римської Імперії, коли по суті Галлія була її хлібної провінцією, яка годує поліс. Робота на землі в цей період була почесною, про землеробство писалися книги і трактати, були накопичені чималі знання і винайдений ряд сільськогосподарських знарядь. Центр імперії вимагав все більше хліба і щоб забезпечити його серед іншого і була винайдена жатка. Вона була значно більш продуктивна, ніж простий ручна праця, за рахунок швидкості руху і ширини захоплення.
На жаль, період "першої життя" цього винаходу був недовгий. Із занепадом в IV столітті, а в наслідку - заходом Імперії в V, галльська жатка канула в Лету: землеробство прийшло в занепад, залишивши замість великих землевласників дрібні роздроблені господарства, де жатка вже просто не була затребувана, а розгорілися слідом війни остаточно піддали першу зернозбиральної машину забуттю.

Нове народження крізь століття

Першу і другу життя цього дивного винаходу образно кажучи "розділили простір і час". Відродження жатки відбулося без малого через півтора тисячоліття на іншій стороні землі, а саме на знову відкритому континенті Австралія. Завдяки продуманій пропагандистської політики Англії, туди їхало чимало колоністів на освоєння земель в пошуках кращої долі. У незвичному кліматі переселенці зіткнулися з несподіваною проблемою - стебло колоса до моменту збирання пересихав, стаючи ламким і непридатним для традиційного прибирання, що призводило до значних втрат врожаю. У перші роки пов'язаний з цим дефіцит призвів до неймовірними цінами на хліб.
З виниклою проблемою уряд провінції впоралося дуже дієво: звернулися до винахідників і підприємцям. Був оголошений конкурс на створення оптимізованої під кліматичні умови прибиральної машини, в якому могли взяти участь усі бажаючі. Уряд усіма силами підтримував інновації і змагальний дух, висвітлюючи новинки в газетах, виплачуючи великі премії за конкурси, організовували змагання. Саме на цій хвилі і була створена нова очісуюча жниварка, частково виконує функції комбайна.

Її винахідником вважається Джон Рідлі, один з перших Австралійських переселенців. Він приїхав в провінцію в 1840 році, був мельником, механіком і винахідником. За основу він узяв ідею галльську жниварки, але значно її удосконалив з урахуванням клімату Австралії. У 1843 році він зібрав перший робочий зразок своєї колосоуборочной машини - стриппера і провів успішні випробування. Ця жатка складалася з короба з гребенем на чотирьох колесах, причому задні були керовані, а передні приводили в рух лопатевий бітер над гребенем. Колос застрявав в щілини між зубами, а бітер, обламував їх лопатями і частково вимолочується, після чого колос відправлявся в короб. На відміну від галльську жниварки, жаткою Рідлі керував один чоловік. При цьому за день вона могла прибрати до 4 га. Гребінь у цій жниварці, як і в галльську залишився пасивним органом, а роль активного виконував бітер, замінивши ручну працю другої людини.
Винахід Рідлі швидко пішло в промислове виробництво і подальший розвиток австралійської очісуючого жатки було направлено на розширення функціоналу, а сам Рідлі був удостоєний в Австралії звання «Народний благодійник». Втім, як часто буває, інший винахідник Джон Булл звинуватив Рідлі в тому, що ідея жатки була вкрадена. У спростування важко переживає викривальні промови Булла винахідник навіть розповідав, що ідея прийшла до нього коли він згадав статтю про галльську жниварці в сільськогосподарської енциклопедії і саме її він брав за основу.

Крім збирання зерна чимало сил забирали наступні обмолот і отвеивание. Не припинялися проводяться за підтримки уряду конкурси на нові винаходи. Багато винахідників пропонували свої варіанти удосконалень і першим об'єднав всі три функції в одну Джеймс Морроу в 1883 році. Лише на рік пізніше комбайн своїй конструкції представляє інший винахідник і успішний бізнесмен Віктор Мак-Кей. Їм був створений варіант очісуючого комбайна, який дозволяв очісуючого колосся, обмолочувати їх, очищати і вивантажувати в мішки.

Збоку від комбайна впрягали трьох-чотирьох коней. Одна людина керував упряжкою, а другий підставляв, зав'язував і вивантажував мішки з зерном. Уже в 1895 році Мак-Кей почав його серійний випуск під торговою маркою «Sunshine Harvester». Його фірма мала розгалужену мережу дилерських центрів в Австралії, а в наслідку Мак-Кей вийшов на експорт до Південної Америки. «Сонячний» комбайн міг прибрати до 40,5 га землі за день. Чим особливо дивна ця машина Мак-Кея, так це тим, що по питомими витратами енергії його до сих пір не змогли перевершити. Компанія «Sunshine Harvester» успішно проіснувала до 1950 року, в ході своєї історії несучи в конструкцію очісуючого комбайна геніальні ідеї винахідника Тейлора. Саме йому належать значні модифікації, що дозволяли прибирати вологе і засмічене зерно, створення адаптерів для різних культур і, звичайно, конструкція самохідного очісуючого комбайна і декількох причіпних варіантів.
Ось так склалася історія винаходу очісуючого комбайна. Зрозуміло, ідея галльську жниварки дала плоди не тільки в Австралії. Багато країн були стурбовані прискоренням жнив, просто в основному інженерна думка пішла в іншому напрямку і на просторах Європи, Америки створювалися жатки, зрізують колос.