Технологія збирання кукурудзи на зерно

Технологія збирання кукурудзи на зерно

З усіх зернових культур кукурудза є найбільш експортоорієнтованих і користується стабільним попитом на міжнародному ринку зерна. Її виробництво стає дедалі більше як шляхом освоєння нових площ вирощування в Лісостепу і на Поліссі, так і завдяки підвищенню врожайності.

Збільшення обсягів виробництва зерна насамперед відчувається в процесі його збору і зберігання врожаю. Кукурудза відрізняється тим, що збір і обробка врожаю повинні забезпечуватися матеріально-технічною базою, технологічно підходящої для цієї культури в залежності від її особливостей. Перш за все в технологіях необхідно враховувати такі технологічні показники, як підвищена збиральну вологість зерна, його схильність до механічного і теплового травмування, низьку стійкість при зберіганні. Тому матеріально-технічна база обов'язково повинна оснащуватися потужними зерносушарками, зерносепараторамі, технікою для переміщення зерна та зерносховищ. Також технології повинні бути енергозберігаючими, оскільки на основних технологічних операціях споживаються значні обсяги палива і електроенергії. Все це вимагає оптимізації способів і режимів збору, сушки, очищення та вентилювання зерна в залежності від його стану і призначення.

Технологія збирання кукурудзи на зерно

Основним способом збирання врожаю кукурудзи товарної є комбайновий обмолот качанів, який можна починати при вологості 30-32%. Такий спосіб є більш економічно доцільним, ніж прибирання в качанах, оскільки в 1,8-2 рази зменшуються витрати праці і на 20-25% - витрата палива. Насіннєву кукурудзу збирають тільки в качанах з подальшим їх обов'язкової термічним сушінням в кукурузосушілках.
Збирання кукурудзи на зерно з низькою вологістю скорочує обсяги сушіння і знижує витрату палива (рідкого) приблизно на 7-8,5 кг на кожній планової тонні (зниження вологості на 6%). Однак велика затримка з прибиранням є ризикованою, оскільки сповільнюється вологовіддача зерна, можливо навіть його зволоження в результаті випадання опадів. Попадання товарної кукурудзи під заморозки також небажано, так як погіршує якість і стійкість зерна при зберіганні.
Останнім часом, з метою максимального підсушування зерна і зниження енерговитрат, спостерігається надто пізнє або навіть зимова збирання врожаю кукурудзи. Встановлено, що при тривалому впливі негативних температур зерно проморажівается, набуває вигляду сухого і легко вимолочується з качанів. Однак при підвищенні температури кристали льоду тануть, зерно зволожується, швидко уражається хворобами, зігрівається, тобто вимагає негайної сушіння. Крім того, проморожені зерновка різко знижує міцність, травмується і подрібнюється в процесі обробки. Тому надто пізнє збирання кукурудзи може бути рекомендована тільки в крайньому випадку, для отримання кормового зерна.

У молотарка нових комбайнів 700 і 600 серій LEXION, як і в попередніх моделях, використовується вдосконалене молотильно-сепаруючий пристрій АPS, вперше застосоване в комбайнах серії МEGA. Така система обмолоту забезпечує прискорення руху хлібної маси завдяки бітерускорітелю, розташованому перед молотильним барабаном. Після нього швидкість руху хлібної маси зростає, і її подача стає більш рівномірною, а товщина шару на третину менше. При цьому збільшуються відцентрові сили, що діють на зерно, поліпшується його сепарація через решітки подбарабанья, площа якого збільшена майже вдвічі в порівнянні з однобарабанні молотильними апаратами. Інтенсифікація процесу обмолоту і сепарації дозволила підвищити продуктивність комбайнів на 20%. Застосування системи АPS перевірено в різних умовах збирання зернових і зернобобових культур, ріпаку, кукурудзи, соняшнику. Навіть при збиранні у вологих умовах або на засмічених полях забезпечується достатній ступінь сепарації зерна.